Lazer Markalama ve Özel Yazılım Çözümleri

Materyallerin üzerine ışın uygulanarak istenilen desen, barkod ve yazıların materyal üzerine kalıcı olarak kazınmasına lazer markalama uygulaması denir.

Lazer markalama, lazer markalama makinaları aracılığı ile metal, bakır, aliminyum, sert plastik, kağıt, cam, arosel kutuları, renkli etiket, kauçuk, silikon, halojen free, PE, PP, PA, PUR, PVC, XLPE, EPR vb. materyallerde uygulanabilir.

Birçok firma lazer markalama işlemine ihtiyaç duymaktadır. Her firmanın ihtiyaçları farklı olsada, genel olarak barkod, seri numaraları, QR kodları, datamatrix kodları, logolar, alfanumerik kodlar, son kullanım tarihleri gibi çeşitli ihtiyaçları karşılamak amaçlanmaktadır. CYD Digital olarak bu ihtiyaçları otomatikleştirmenizi sağlayan yazılım sistemleri sunmaktayız. Firmanızın halihazırda kullanmakta olduğu ERP yazılımı varsa, sizlere sunduğumuz lazer markalama makinaları ile yazılımınızı sizlerin istekleri doğrultusunda otomatikleştiren yazılımlar üretiyoruz. Eğer firmanızda kullandığınız ERP yazılımı mevcut değilse CYD Digital ürünü olan Digital-ERP çözümleri sunmaktayız. Teknoloji her alanda hayatımızı kolaylaştırıyor, şirketinizin geleceği teknoloji alanında yapacağınız yatırımlarla doğru orantılı olarak artacaktır. Geleceğe uzak kalmamak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Lazer Markalama Makinası ve ERP Yazılım Uyumu

ERP sistemleri ve lazer markalama makinalarının uyumsuzluğu söz konusu değildir. Lazer markalama makinasının yazılımımız ile haberleşebilmesi için bir arabirim eklenmektedir. Arabirim sayesinde her türlü ERP sistemi ile lazer markalama makinasını uyumlu hale getiriyoruz.

Neden Lazer Markalama İçin Özel Yazılıma İhtiyacınız Var?

Özellikle hızlı ve yüksek hacimde üretim yapan üretim bantlarında sorunlar oluşmaktadır. Gerek insana dayalı, gerekse üretim makinaları aracılığı ile oluşan bu hatalar firmaların istemediği durumlardır. Özellikle markalanacak desenlerin sabit olmadığı durumlarda lazer markalama makinalarına, çalışanlar müdahele etmek ve ayar yapmak zorundadır. Bu durum bize beraberinde hataları getirir. İnsan hatalarını ortadan kaldırmak istiyorsanız lazer markalama makinaları için özel yazılımlara ihtiyacınız vardır.

Lazer Markalama Özel Yazılımları İçin ERP Şart Mı?

Hayır. Örneğin bir ilaç firması özelinde örnek verecek olursak. Her ilacın kendisine ait bir son kullanım tarihi bulunmaktadır. Kimi ilaç 1 yıl iken, kimisi 2 yıldır. Böyle bir durumda üretim bandında üretilen ürün değiştiğinde, üretim bandından sorumlu kişi tarihi elle değiştirmek zorundadır ve bu durum hataların artmasına sebep olur. Bu senaryo için düşünüldüğünde her ilacın ve kullanım zamanının belirtildiği bir yazılım ile birlikte son kullanım tarihlerinin yanlış markalanma ihtimali ortadan kalkacaktır. Sistem verilen bilgiler ışığında her ilaç için kullanım zamanını bulunduğu güne göre hesaplayıp markalama yapar. Ek olarak yazılım içerisinde üretilecek ilac adedini girdiğinizde ve bunu üretim sırasına aldığında ürün değişiminde otomatik olarak sizin belirlemiş olduğunuz diğer üretim için gerekli bilgilere göre markalama yapmaya devam eder. Hem daha az iş, hemde hatasız markalama yapabilmiş olursunuz. Bu senaryo haricinde yüzlerce senaryo için sizlere özel yazılımlar sunmaktayız. Daha fazla detaylı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi ERP Sistemleri İçin Çözümler Ürettik?

Müşterilerimizin kullanmış olduğu yazılımlara lazer markalama makinalarını entegre ettiğimiz bazı ERP sistemleri şunlar; LOGO, Model ERP, WORKCUBE, CPM Yazılım. Kullandıkları yazılımlardan memnun olmayan ya da herhangi bir yazılım kullanmayan müşterilerimiz içinde isteğe ve ihtiyaçlara uygun özel yazılım çözümleri geliştirdik.

Aktif Olarak Kullanılan Lazer Markalama Makinaları

Firmanız bünyesinde daha önceden satın aldığınız lazer markalama makinalarınızı atıp yenisini almak zorunda değilsiniz. Bu durumda uzman ekibimiz lazer markalama makinanızı yerinde incelemek için sizi ziyaret ederek sizlere nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini aktaracaktır.

Lazer Markalama Makinalarının Çalışma Prensibi

Lazer markalama makinaları, materyallerin yüzeyinde markalama yapabilmek için yoğun lazer ışını kullanmaktadır. Belirtilen desene göre materyellerin üzerine lazer ışınları aracılığı ile yakarak kazıma işlemini gerçekleştirilir. Metal, bakır, aliminyum, sert plastik, kağıt, cam, arosel kutuları, renkli etiket, kauçuk, silikon gibi tüm yüzeylerde okuma ve tarama işlemi mümkündür. Lazer markalama makinaları yüksek kaliteli, yüksek kontrastlı ve kalıcı markalama işlemleri yapabildikleri için çok fazla tercih edilirler.

Lazer Markalama Makina Çeşitleri

Her alanda olduğu gibi, ihtiyaçlar doğrultusunda lazer markalama makinalarında ihtiyaca göre çeşitler değişmektedir. CO2 lazer makinaları, UV lazer makinaları, fiber lazer makianaları ve mopa lazer makinaları en yaygın kullanılan lazer markalama makina çeşitleridir.

CO2 Lazer Markalama Makinaları

CO2 lazerler aynı zamanda elektrik yardımıyla karbon dioksit gaz karışımına bağlı gaz lazer makinalarıdır. Üretim hızları artan üretim bantları daha kolay ve efektif lazer markalama yapabilen makinalara ihtiyaç duyarlar ve yüksek performanslı CO2 lazer markalama makinalarıda burada devreye girmektedir.

Ahşap, akrilik, cam, kağıt, plastik, folyolar ve filmlerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

UV Lazer Markalama Makinaları

UV lazer markalama makinaları genel olarak kozmetik, ilaç, medikal endüstrinde sahteciliği önlemek, marka ömrü boyunca koruma sağlamak ve takip edilebilirliği sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanısıra otomotiv, beyaz eşya gibi sektörlerde de kullanılmaktadır. UV lazerlerin dalga boyları standart olmadığından diğer lazer çeşitlerine göre en zorlu yüzeylerde, en iyi performası gösteren lazer markalama çeşididir.

Fiber Lazer Markalama Makinaları

Fiber markalama makinaları son kullanım tarihi, lot numarası gibi kritik bilgilerin markalanmasında kullanmaktadır. Metal ve plastik yüzeyler başta olmak üzere birçok farklı yüzeyde kullanılmaktadır. Yüksek hızda üretim yapan tel, kablo, boru, içecek kutu ve ilaç kutusu üretimi yapan firmalarda kullanımı tavsiy edilmektedir.

Maliyet ve üretkenlik sorunları ile sıklıkla başbaşa kalan imalat endüstririnde yüksek ve hızlı üretim hacimlerine sahip firmaların mutlaka kullanması gereken markalama çeşididir.

Mopa Lazer Markalama Makinaları

Aliminyum, paslanma, titanyum ve krom gibi renkli materyellere, renkli desen markalamaları yapılmak istendiğinde önerilen lazer markalama makina çeşididir. Fiber makinalar ve mopa makinalar arasında dalga boyu farkı vardır. Mopa 1-4000 kHz aralığında iken fiber 1-600 kHz dalga boylarına sahiptir.